Hotline +45 7 8777536
gratis forsendelse og returnering 30 dages returret
  • da  Dansk
    • de Deutsch
    • en English
    • sv Svenska
    • nl Nederlands
    • fr Français
    • hu Magyar
    • pl polski
    • ro Română
    • as Österreich
    • cz Schweiz
/ BLOG
Solbriller
Korrektionsbriller
Sportsbriller
Til shoppen

10 år med EO – Historien om Edel-Optics

    Home b 10 år med EO – Historien om Edel-Optics
    NextPrevious

    10 år med EO – Historien om Edel-Optics

    By Dominik | b | 0 comment | 8 January, 2019 | 0

    “For alle de store er det første skridt mod.” sagde digteren Johann Wolfgang von Goethe engang.

    Og det har han ret i, især i relation til hvordan Edel-Optics blev startet. Det krævede virkelig mod at grundlægge en virksomhed, der først og fremmest tilbyder solbriller og i anden omgang briller online. Dengang var udfordringen at digitalisere “turen hen til optikeren”, hvilket fungerer utrolig godt på trods af konkurrencen fra forretninger, og har gjort det i ti år.

    Det hele begyndte i 2005 i London, hvor Edel-Optics´ direktør Dennis Martens, der kommer fra Hamborg, grundlagde den online optiker London Eyewear Ltd. sammen med en partner. På trods af en succesrig opstart, forlod Martens firmaet pga. af uoverensstemmelser mht. virksomhedsstrategien. Det var held i uheld, at denne udvikling medførte, at Edeloptics GmbH blev grundlagt i begyndelsen af 2009 sammen med en tidligere skolekammerat, Tomislav Karajica, som partner.

    Tomislav Karajica viste sig at være den perfekte forretningspartner. Mens Martens har specialiseret sig i webshop-løsninger, har Karajica masser af erfaring indenfor finansiering og budgetplanlægning. Som uddannet bygningsingeniør leder har ydermere Imvest-Gruppen med stor succes, der gør sig gældende indenfor områderne projektudvikling, planlægning og boligbyggeri på ejendomsmarkedet i Hamborg. Begge direktører er et sammenspillet team, der har kendt hinanden i over 25 år. Det langvarige venskab har medført en tiltro til hinanden, som altid er fundamentet for en god forretning.

    Zero to hundred, real quick

    Synergien imellem de to eksperter bar hurtigt frugt, så virksomheden kunne melde om overskud allerede i det første år. Fundamentet til en vellykket begyndelse blev lagt rigtigt. Det er bl.a. det egenudviklede, nyskabende shopsystem, hvis programmering gør det muligt at arbejde i så mange forskellige sprog, valutaer og skatteprocenter, det skal være. Hermed kan Edel-Optics hurtigt og rentabelt udvide internationalt. Den første onlineshop i udlandet blev allerede oprettet det første år, og kun to år senere kom 70 % af virksomhedens omsætning fra landene udenfor Tyskland. I dag tilbyder Edel-Optics individuelle webshops i 53 lande, fra A som Australien til Ø som Østrig.

    Pilotprojekt Multichannel – Edel-Opticskan det hele

    I 2011 lå fokus ikke bare på den udenlandske udvidelse, men sideløbende på optagelse af flere kanaler og en udvidelse af produktsortimentet til almindelige briller. Derfor åbnede den første butik i Barmbecker Straße i Hamborg i august 2011. I dag har multichannel-optikeren fra Hamborg butikker i Ottenser Hauptstraße (Altona) og i Alstertal indkøbscenter (Poppenbüttel), hvor sidstnævnte er tilsluttet det kæmpestore lager og forsendelsescenter. Det moderne butikskoncept med virtuel varedistribution, hvor kunden træffer sine valg på forhånd på en iPad i henhold til sine præferencer, og virtuelle spejl integrerer fordelene ved online shopping i indkøbsoplevelsen på stedet, som man ellers ikke ser nogen steder. Det er adskillige priser bevis på, såsom Retail Technology Award Europe, som Edel-Optics modtog i 2014 i kategorien “Best Customer Experience”. Succesen i nøgne tal: Den tidligere start-up er nu en big player i branchen med 85 medarbejdere og flere end 40.000 varer. Med over en halv million briller send til 120 lande fra Hamborg er Edel-Optics er endda en af de tre største online-retailers af mærkebriller i Europa og nummer 2 i Tyskland. Det mål, som Martens og Karajica satte sig for præcis ti år siden, nemlig at opbygge en af de største internationale online optikere, har de to venner altså allerede opnået. Der er dog mange andre planer …

    Kollektioner, kooperationer og kollaborationer

    I forbindelse med vækststrategien bragte retail-brandet Edel-Optics egne mærker til live. Hertil hører bl.a. joint venturen JB by Jérôme Boateng, hvor fodboldstjernen og fashionistaen Jérôme Boateng fungerer som designer. Samarbejdet begyndte i 2016 med den første kollektion, hvor navnet Cities of my Life hentyder til byer, der har spillet en rolle i topatletens liv. I 2017 præsenterede Boateng sin anden brillekollektion på edel-optics.de Arena in Hamburg-Wilhelmsburg , med navnet #teamJB17 , der afspejler facetterne af hans alsidige personlighed. Den nuværende kollektion #BOAconnection er tilegnet Boaengs nærmeste familie og venner.

    2018 bød også på et nyt samarbejde med TV-værten Sylvie Meis, der bor i Hamborg. I marts præsenterede den hollandske vært sin første solbrillekollektion under hendes mærke Sylvie Optics i byen, hvor hun har slået sig ned. Under mottoet “There is no him in hero” er solbrillerne tiltænkt Power-kvinder og fås udelukkende hos Edel-Optics.

    Der er et helt særligt partnerskab med basketballholdet “Hamburg Towers”. ProA-Teamet kæmper ikke bare om sejren i udekampe og hjemmekampe i Edel-Optics.de Arena, men også for ungdommen i Wilhelmsburg. Direktøren for Hamburg Towers, Marvin Willoughby, modtog i 2015 den såkaldte Bundesverdienstmedaille for det sociale sportsprojekt “Sport uden grænser“. I og med at Hamburg Towers er stærkt tilknyttet til Hamborg, ligger det Edel-Optics på sinde som virksomhed at sponsorere holdet. Derudover er der ingen anden sportsgren, der bygger bedre bro mellem ungdomskultur og livsstil, hvilket gør, at basketball passer perfekt til Edel-Optics´ markedsprofil.

    More than Work

    Edel-Optics vokser og vokser, og det samme gør sortimentet, markedsudbuddet og kooperationerne. Virksomheden er endda vokset fra det nuværende kontor ved Gåsemarkedet. Edel-Optics flytter til et nyt hjem på Reeperbahn lige i rette tid for sin 10-års fødselsdag. Den nye kontorbygning er en rigtig Hamborg-ding, hvor freelancere, iværksættere og forretningseksperter mødes. Co(ol)-Working Space-projektet fra Home United forener på fem etager alt det, som St. Pauli har at byde på. Med Urban Art Gallery, Adrenalin Lounge, mikrobryggeri i kælderen og tagterrasse er spørgsmålet: Er dette arbejde eller livet? Hvis du har lyst til en fyraftensøl med havneudsigt, så er der ikke længere fra kontorstolen end hen til elevatoren.

    Derfor er det også spændende, hvad fremtiden bringer. En ting er sikkert: Man finder ikke noget større udvalg, en mere kundevenlig indkøbsoplevelse eller en mere cool mærkeambassadør hos nogen anden optiker. Hermed glæder det os sammen med vores mode- og stilbevidste kunder, såvel som forretningspartnere, at kunne se frem mod de næste 10 år under mottoet SEE AND BE SEEN!

    No tags.
    Dominik

    Dominik

    More posts by Dominik

    Related Post

    • Hvilken brille passer til din ansigtsform?

      By Dominik | 0 comment

      Al erfaring viser, at det ikke er alle brilleformer, som passer til ethvert ansigt. Derfor har vi her lavet en lille guide, som kan hjælpe dig med at træffe det rette brillevalg. Sådan bestemmer duRead more

    • Hvilken brille passer til din ansigtsform?

      By Dominik | 0 comment

      Al erfaring viser, at det ikke er alle brilleformer, som passer til ethvert ansigt. Derfor har vi her lavet en lille guide, som kan hjælpe dig med at træffe det rette brillevalg. Sådan bestemmer duRead more

    • Den passende brillefarve til din type

      By Dominik | 0 comment

      Din hud- og hårfarve er bl.a. med til at afgøre med hvilket brillestel, du opnår et harmonisk udseende. Hvilken farve, der bedst fremhæver din type, kan du læse mere om her. Forårstype: Dit hår erRead more

    • En klassiker: runde briller

      By Dominik | 0 comment

      Runde briller – populære hele vejen rundt Hipster, nørd, Harry Potter, Beatles – runde briller fremkalder mange forskellige associationer. I 1920erne var denne brilletype (runde glas, som er lidt fladere foroven) et must-have hos denRead more

    • Brille skift dig – det kan selvtonende glas

      By Dominik | 0 comment

      Alle brillebærere kender denne situation. Du har lige taget din solbrille af, men efter få minutter titter solen igen frem bag en sky, så du er nødt til at skifte til din solbrille endnu engang.Read more

    • Edel-Optics blogger

      By Dominik | 0 comment

      På vores blog skriver medarbejdere og gæsteforfattere om forskellige emner der beskæftiger os her på Edel-Optics. Fra A for accessoires til Z for zeitgeist. Vi giver dig tips og tricks når det kommer til brillerRead more

    • De vigtigste tips når du skal købe briller

      By Dominik | 0 comment

      Før eller siden er det tid til at anskaffe sig et par nye briller. Uanset om det handler om det første par briller, eller om at synsstyrken har ændret sig, eller at man ikke længereRead more

    • De fedeste Coachella-brille-styles fra tyske Caro Daur og Lena Gercke

      By admin | 0 comment

      Når bloggere, modeller, sangere, skuespillere og wannabe-hipsters iføre sig deres bedste hippiekjoler og drager mod Indio i Californien, er der kun én grund. Hvert år til Coachella Valley Music and Art Festival, samler der sigRead more

    Leave a Comment

    Cancel reply

    You must be logged in to post a comment.

    NextPrevious

    Search

    Recent Posts

    • De bedste polariserede solbriller til fiskeri & vandsport
    • 7 myter om dine øjne: fup eller fakta?
    • TREND: Max Mara Mon Cœur solbriller
    • NYHED: Hoffmann Natural Eyewear
    • De bedste mors dags gaver fra vores sortiment
    Edel Optics Blog
     
     
    Edel-Optics
    Om os
    Om Edel-Optics
    Butikker i Hamborg og omegn
    Merchandise
    Pressecentrum
    Almindelige forretningsbetingelser
    Persondatapolitik
    Privatindstillinger
    Impressum/kontakt
    support
    Betalingsmetoder
    Forsendelsesomkostninger
    Video Tutorials
    Få en returlabel
    Tilmeld/afmeld dig vores nyhedsbrev
    Blog
    FAQ / Kundeservice
    Mest solgte
    Solbriller
    Ray-Ban Solbriller
    Oakley Solbriller
    Prada Solbriller
    Tom Ford Solbriller
    Gucci Solbriller
     
    Korrektionsbriller
    Tom Ford Korrektionsbriller
    Ray-Ban Korrektionsbriller
    Oakley Korrektionsbriller
    Prada Korrektionsbriller
    Marc O Polo Korrektionsbriller
    TOP 10 Solbriller
    Ray-Ban Solbriller
    Oakley Solbriller
    Prada Solbriller
    Tom Ford Solbriller
    Gucci Solbriller
    Persol Solbriller
    Carrera Solbriller
    Michael Kors Solbriller
    Polaroid Solbriller
    Dolce & Gabbana Solbriller
    TOP 10 Korrektionsbriller
    Tom Ford Korrektionsbriller
    Ray-Ban Korrektionsbriller
    Oakley Korrektionsbriller
    Prada Korrektionsbriller
    Marc O Polo Korrektionsbriller
    Humphreys Korrektionsbriller
    Esprit Korrektionsbriller
    Guess Korrektionsbriller
    Emporio Armani Korrektionsbriller
    Gucci Korrektionsbriller
    Besøg os:

    Eksklusive rabatter. Nyheder om brillemode og individuel rådgivning fra vores team på de sociale medier.
    Blog
    Betalingsmetoder
    adyen_cc
    adyen_cc
    restPaypal
    adyen_mobpay
    klarna2
    Bankoverførsel, Kreditkort, EC-betaling, Efterkrav
    Få en returlabel
    Newsletter
    Kundeservice
     
     
    Besøg os:

    Eksklusive rabatter. Nyheder om brillemode og individuel rådgivning fra vores team på de sociale medier.
    Blog
     
    desktop